Toksyna botulinowa

„Toksyna botulinowa” bardzo nie lubimy tej nazwy, ponieważ samo słowo toksyna jest negatywnie nacechowane, a w tym przypadku właśnie „toksyna” pozwala na rozwiązanie wielu problemów estetycznych, ale i medycznych moich Pacjentów. 

„Toksyna botulinowa” – bardzo nie lubimy tej nazwy, ponieważ samo słowo toksyna jest negatywnie nacechowane, a w tym przypadku właśnie „toksyna” pozwala na rozwiązanie wielu problemów estetycznych, ale i medycznych naszych Pacjentów. Jad kiełbasiany jest potoczną nazwą toksyny botulinowej, która jest obecnie najsilniejszą, naturalną toksyną, a wytwarzana jest przez bakterie beztlenowe-pałeczki Clostridium Botulinum. Toksyna botulinowa swoje działanie terapeutyczne znalazła dopiero w latach 70-tych XX wieku, gdzie była stosowana do leczenia takich schorzeń jak nietrzymanie moczu, zez czy porażenia nerwów twarzy. W Polsce zaczęto jej używać do zabiegów medycznych w 1996r. Jednak dopiero w 2002r. nastąpił rozkwit jej popularności, po tym jak została dopuszczona do użytku w medycynie estetycznej przez FDA czyli amerykańską agencję ds. Żywności i leków. W medycynie, wykorzystujemy tylko trzy z kilku znanych typów botoksu, a konkretnie stosuje się  neurotoksyny typu A,B i E. Botoks jest substancją, która ma za zadanie zablokowanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Jest to jednak proces odwracalny, dlatego wszystkie zabiegi z użyciem botuliny trzeba powtarzać, aby podtrzymać pożądany efekt.

 

Botoks, czyli toksyna botulinowa znajduje szerokie zastosowanie w medycynie. Wiele osób pojawiających się u w naszej Klinice, kojarzy ją tylko z wygładzaniem zmarszczek twarzy. To fakt, zabiegi podawania botoksu w bruzdy na czole, wokół oczu, nosa, brody czy ust są bardzo popularne i zarazem dają szybkie efekty. Z zabiegu korzystają już nie tylko aktorzy, piosenkarki i celebryci, ale jest on dostępny prawie dla każdego. Pozwala on na złagodzenie rysów twarzy i nadanie jej młodszego wyglądu. Nie zapominajmy jednak o tym, że botulinę stosuje się także w przypadku nadpotliwości, czyli schorzeniu w którym gruczoły potowe są nadaktywne, co znacznie pogarsza jakość życia Pacjenta. Najczęściej nadpotliwość występuje w takich okolicach jak: pachy, dłonie, stopy oraz twarz i to właśnie w te miejsca podaję botoks. Botoks jest wykorzystywany również przez specjalistów z innych dziedzin medycyny np. neurologów w łagodzeniu bólu i charakterystycznych objawów w dystonii, migrenie, chorobie Parkinsona, po udarach mózgu, w przebiegu mózgowego porażenia dziecięcego, a także przez urologów w nietrzymaniu moczu, przez okulistów u osób z zezem. Czas trwania zabiegu jest uzależniony od obszaru, w który się go podaje. Trwa kilka minut, a efektem możemy cieszyć się od 4 do 8 miesięcy.

„Wszystko co truje, umiejętnie użyte leczy” tak powiedziała kiedyś polska biolog i profesor nauk leśnych Simona Kossak. W pełni zgadzamy się z jej stwierdzeniem. Zabiegi z użyciem botoksu są w pełni bezpieczne, jednak tylko we właściwych rękach. W trakcie zabiegu mogą być odczuwalne delikatne ukłucia, cała procedura jest mało inwazyjna, praktycznie bezbolesna i trwa kilka minut. Należy pamiętać jednak o tym, aby przy wyborze miejsca, w którym zdecydujemy się wykonać dany zabieg nie kierować się tylko niską ceną, ale przede wszystkim tym, kto wykona nasz zabieg. Drogie Pacjentki pamiętajcie o tym, że botoks to lek, a co za tym idzie może podać go tylko lekarz. Specjalista, który wykonuje takie zabiegi dokładnie wie jakie jest działanie podawanej substancji, zna przebieg mięśni, nerwów twarzy oraz ma kwalifikacje pozwalające szybko i fachowo pomóc Pacjentowi w przypadku wystąpienia ewentualnych powikłań, które są bardzo rzadkie przy prawidłowym podaniu preparatu. Nieumiejętne podanie botoksu może prowadzić do upośledzenia mimiki, opadania powiek i kącików ust, dużego obrzęku i zasinienia. Wasze bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze, dlatego pracujemy tylko na sprawdzonych preparatach znanych i renomowanych firm takich jak Azzalure, Botox i Bocutre. Zapraszam na konsultacje.

 

Każdy Pacjent po wykonaniu zabiegu z użyciem botoksu powinien przestrzegać zaleceń, wydanych przez specjalistę, które nie tylko pozwolą zapobiec ewentualnym powikłaniom, ale mogą wydłużyć efekt wyraźnego wygładzenia i spłycenia bruzd. Zabieg jest mało inwazyjny i szybki, a jego efekty utrzymują się od 4 do 8 miesięcy, po tym czasie jest on neutralizowany przez organizm, przez co zabieg należy powtórzyć, ponieważ zmarszczki wracają do stanu pierwotnego. Czas utrzymywania się botoksu w naszym organizmie jest kwestią indywidualną, na którą wpływają takie czynniki jak wiek Pacjenta, stan skóry, jej pielęgnacja i higiena życia.