Plastyka nosa

Nos  może być szeroki lub wąski, duży i garbaty, długi lub krótki, a także opadający lub zadarty. Jego wygląd może w znaczny sposób wpłynąć na naszą samoocenę i często jest źródłem kompleksów.

Nos jest narządem wielofunkcyjnym o złożonej budowie. Odpowiada za filtrowanie powietrza z pyłu, kurzu, wirusów i bakterii, dzięki niemu również powietrze zostaje ogrzane i przetransportowane do kolejnego odcinka dróg oddechowych. Nos jest także narządem węchu. Tak jak Christian Dior powiedział  kiedyś: “zapach kobiety mówi o niej więcej niż charakter pisma” – tak można śmiało stwierdzić, że wygląd nosa może zmienić charakter całej twarzy i sposób postrzegania nas przez innych jak i samych siebie. Za wygląd nosa odpowiedzialne są nasze geny, ale także przebyte urazy.

Nos  może być szeroki lub wąski, duży i garbaty, długi lub krótki, a także opadający lub zadarty. Jego wygląd może w znaczny sposób wpłynąć na naszą samoocenę i często jest źródłem kompleksów. Całe szczęście i tym razem z pomocą przychodzi medycyna.

Korekty nosa możemy dokonać metodą chirurgiczną lub niechirurgiczną.

Rhinoplastyka, czyli chirurgiczna korekta nosa jest zabiegiem, który przeprowadza się głównie w znieczuleniu ogólnym i trwa około 2 godziny. Dokładny zakres zabiegu uzależniony jest od efektu jaki chcemy uzyskać u danego Pacjenta. W trakcie zabiegu można dokonać korekty części kostnej nosa takiej jak zniwelowanie garba grzbietu nosa, całkowitej osteotomii, czyli złamania kości nosa w celu nadania mu nowego węższego kształtu, skrócenia i redukcji nosa. Plastyka korekcyjna nosa może dotyczyć również części chrzęstnych, w tej sytuacji najczęściej zmienia się wygląd czubka nosa – można go obniżyć lub podwyższyć, zmniejszyć rozpiętość lub kształt nozdrzy, wykonać plastykę przegrody chrzęstnej, a także w razie konieczności dokonać przeszczepu chrząstki z innej części ciała  np. małżowiny usznej w celu uzupełnienia i wymodelowania nosa pourazowego lub siodłowego.

Po zabiegu Pacjent ma założony specjalny gips zabezpieczający i tamponadę nosa, którą usuwamy po dwóch dobach, bezpośrednio przed wypisaniem do domu. Gips zabezpieczający Pacjent nosi przez kolejnych 9 dni.

Rekonwalescencja po zabiegu trwa około 2 tygodni, kiedy minie obrzęk i zasinienie skóry, jednak efekt ostateczny można podziwiać czasami dopiero po kilku miesiącach.

Metoda niechirurgicznej korekty nosa polega na wymodelowaniu nosa kwasem hialuronowym i jest szybką procedurą niewymagającą hospitalizacji. Maść znieczulająca zmniejsza dyskomfort, który może pojawić się podczas zabiegu, a nierówności, małe garbki i ubytki bardzo szybko znikają podczas zabiegu. Efekt utrzymuje się do roku, jednak należy spodziewać się, że za pierwszym razem jest on znacznie krótszy i wynosi około 2 do 3 miesięcy.

Podczas konsultacji omawiamy z Pacjentem wszystkie aspekty zabiegu celem dobrania odpowiedniej metody korekty Twojego nosa. 

Nos jest ważnym elementem naszej twarzy. Plastyka korekcyjna nosa wymaga dużego skupienia i ogromnej precyzji od specjalisty przeprowadzającego operację, a sama procedura obserwowana z boku może wyglądać dość drastycznie, dlatego aby komfort lekarza jak i samego Pacjenta, który w tym momencie jest najważniejszy, był zachowany, większość tych zabiegów wykonujemy się w znieczuleniu ogólnym. Tylko w przypadku bardzo drobnych korekt nosa takich jak np. usunięcie narośli nosa, blizny przerosłej nosa lub ostrzyknięcie kwasem hialuronowym zabieg może odbyć się w znieczuleniu miejscowym.

 

Niechirurgiczna korekta nosa jest idealnym rozwiązaniem dla osób, których problemem jest niewielki garbek lub ubytek chrząstki nosa, a nie są gotowe na poddanie się zabiegowi chirurgicznemu. Zabieg ten pozwoli w bardzo szybki sposób złagodzić rysy twarzy, nadać ładniejszy profil i wymodelować twarz Pacjenta bez interwencji skalpela, a jego wynik jest odwracalny. Procedura polega na podaniu kwasu hialuronowego, w odpowiednie obszary nosa, tak aby nadać mu jak najładniejszy kształt. Można to wykonać za pomocą igły lub kaniuli. Powoduje to wygładzenie grzbietu nosa, bardzo delikatne uniesienie jego czubka, a efekt zabiegu utrzymuje się od kilku do kilkunastu miesięcy.

 

 

Plastykę nosa, czyli  rhinoplastykę można przeprowadzić na dwa sposoby: metodą otwartą i zamkniętą. W przypadku operacji wykonanej metodą zamkniętą wszystkie cięcia przeprowadzane są wewnątrz nosa. Metoda ta pozwala na zmianę wyglądu nosa, nie pozostawiając przy tym widocznych blizn. W przypadku metody otwartej cięcie prowadzi się na słupku nosa, następnie unosi płat skóry odsłaniając struktury, które poddaje się operacji. Zaletą tej metody jest zwiększony dostęp do pola operacyjnego. Ten rodzaj zabiegu pozostawia po sobie niewielką bliznę, jednak po pełnym wygojeniu jest ona praktycznie niezauważalna. Technika ta jest wykorzystywana zazwyczaj w przypadku reoperacjaci, nosów pourazowych. Pozwala ona na zniwelowanie niedoskonałości w precyzyjny sposób. To lekarz podejmuje ostateczną decyzję w doborze odpowiedniej techniki operacyjnej, ponieważ to właśnie on wie, która da najlepsze efekty w konkretnym przypadku. 

plastyka nosa calosc JPG