Powiększanie piersi

Powiększanie piersi przy pomocy implantów jest zabiegiem chirurgicznym trwającym około 1,5 godziny.

Powiększanie piersi przy pomocy implantów jest zabiegiem chirurgicznym trwającym około 1,5 godziny. Zabieg ten odbywa się w znieczuleniu ogólnym, co niesie za sobą pewne obciążenie dla organizmu. Po zabiegu każda Pacjentka pozostaje pod opieką medyczną i spędza jedną dobę w klinice, a następnie jest wypisana do domu. Od tego momentu każda z Pań powinna dużo wypoczywać.  Często już po tygodniu lub dwóch od wykonanego zabiegu Pacjentki pytają: Panie Doktorze, kiedy mogę zacząć sprzątać mieszkanie? Czy mogę już podnieść i przytulić swoje dziecko? Nie wytrzymam dłużej bez sportu czy mogę już wrócić na siłownię?

W takich sytuacjach cieszy nas dobre samopoczucie Pacjentek, lecz trzeba pamiętać o tym, że brak dolegliwości bólowych, nie oznacza pełnego wygojenia się ran i tkanek. Należy ograniczyć wysiłek fizyczny, a w szczególności podnoszenie rąk do góry, dźwiganie przedmiotów i naszych kochanych dzieci. Przez okres 2-3 miesięcy Pacjentka powinna zrezygnować z siłowni, fitnessu, gier zespołowych, jazdy na rowerze czy sauny. Powrót do codziennych czynności i lekkich prac domowych oraz prowadzenia auta może nastąpić po 2-3 tygodniach od dnia zabiegu. 

Każda z Was Drogie Panie jest zupełnie inna, dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, ile czasu zajmie Wam powrót do pełnej sprawności. Rekonwalescencja jest kwestią indywidualną. Pacjentki są w stanie normalnie funkcjonować już po 2-3 tygodniach po zabiegu, a po 2-3 miesiącach mogą w pełni cieszyć się swoim nowym biustem.

Planując operację powiększenia piersi przy pomocy implantów, panie często zastanawiają się nad tym, jak zmieni się ich ciało po zabiegu. Czy blizny będą duże i widoczne? Czy ktoś na plaży lub na basenie je zauważy? Czy partner lub mąż je zaakceptuje? Każdy zabieg chirurgiczny pozostawia po sobie ślad, którym jest blizna, jednak w przypadku powiększenia piersi są one małe, a dzięki zastosowaniu specjalnych plastrów lub maści możemy znacznie zniwelować ich widoczność. Lokalizacja blizn uzależniona jest od tego w jakim miejscu zostanie poprowadzone cięcie, przez które zostanie wprowadzony implant. Blizny mogą być wykonane wokół brodawki, w fałdzie podpiersiowym lub w dole pachowym. Blizna w fałdzie podpiersiowym nie przekracza 3-6 cm. Początkowo przybiera formę cienkiej, czerwonej kreski, która z czasem staje się biała. Niezwykle rzadko, szczególnie u osób ze skłonnościami do bliznowców, zdarza się, że blizna po zabiegu może zrobić się przerosła, twarda i wypukła co będzie wymagało podjęcia dodatkowego leczenia.

 

Implanty bez względu na to, czy mają kształt anatomiczny, czy okrągły mogą ulec deformacji. Jej przyczyn może być wiele. Jedną z najbardziej znanych, jest pęknięcie implantu, które może być wynikiem urazu bezpośrednio uszkadzającego implant. Na przykład wskutek wypadku komunikacyjnego, upadku z wysokości lub silnego ucisku. Pierwszym objawem może być spadek jędrności piersi, następnie zmiana wielkości i ich pofałdowanie. Jedynym właściwym postępowaniem w tej sytuacji jest wymiana pękniętej endoprotezy. Renomowane firmy produkujące implanty dają na swoje produkty gwarancj. Chodzi o to, że w przypadku samoistnego uszkodzenia implantu w ciele pacjentki dostarczają bezpłatnie nowy implant do wymiany.

Innym powodem, wskutek którego może dojść do deformacji implantu, jest przykurcz torebki włóknistej otaczającej implant. Nieznane są do końca przyczyny tego procesu, a leczenie polega na chirurgicznym nacięciu przykurczu lub całkowitym usunięciu torebki i ponownym wczepie wkładki.

Kolejną sytuacją, w której może dojść do deformacji implantu jest samoistne przemieszczenie się implantu, mimo prawidłowego umieszczenia go w loży w trakcie zabiegu. Zarówno i w tym przypadku w grę wchodzi tylko leczenie operacje. Powikłania związane z deformacją implantu, nie wynikają z błędu w sztuce lekarskiej. Pacjentki decydujące się na zabieg powiększenia piersi, powinny być poinformowane o ryzyku wystąpienia tego typu powikłań.

Implanty renomowanych firm dostępne na naszym rynku, gwarantują wysoką wytrzymałość na rozciąganie.  Przechodzą także zaawansowane testy bezpieczeństwa. Jednak zdarzają się sytuacje, w których  implanty nawet najlepszej firmy ulegają uszkodzeniu. Przyczyn może być kilka. Jest to zazwyczaj gwałtowne zadziałanie dużej energii bezpośrednio prowadzące do przerwania powłoki protezy. Do nich zaliczają się takie zdarzenia jak wypadek komunikacyjny, upadek z wysokości lub silny ucisk. Nie zapominajmy o tym, że implanty są dziełem człowieka i możemy spotkać się z wadliwym modelem wkładki. Całe szczęście sytuacje, w których dochodzi do pęknięcia implantu są niezwykle rzadkie, przez co nawet producenci endoprotez dają na nie kilkuletnią lub dożywotnią gwarancję. My, swoim Pacjentkom proponujemy tylko sprawdzone i przede wszystkim bezpieczne protezy, które sprawdzają się u Pacjentek na całym świecie.

„Panie Doktorze, chcę mieć duże i piękne piersi” najczęściej taką właśnie prośbę kierują do nas Pacjentki, z którymi spotykamy się w Chalcarz Clinic. Podczas konsultacji staramy się dowiedzieć od Pacjentki, jaki jest powód poddania się zabiegowi powiększenia piersi, o jakim biuście marzy. To znaczy czy chce aby piersi były jędrne, wyglądające naturalnie czyli dopasowane do jej sylwetki, czy zależy jej na dużym, okrągłym i sterczącym biuście. Po wstępnym poznaniu potrzeb Pacjentki, jestśmy w stanie stwierdzić, czy jej oczekiwania są realne. Każda z Pań jest inna, dlatego do wyboru implantów piersiowych podchodzimy bardzo indywidualnie. Ważne jest, aby decyzja o tym zabiegu była w pełni świadoma, tylko wtedy w znaczny sposób może to poprawić Waszą pewność siebie i samoocenę. Przy doborze implantów ważne jest zwrócenie uwagi na kształt i wielkość klatki piersiowej, proporcje i kształt naturalnego biustu Pacjentki oraz proporcje ciała. Wszystkie te parametry są istotne przy dobrze odpowiedniego modelu implantu. Obecnie czołowi producenci oferują bardzo szeroki wybór implantów. Dostępne są implanty anatomiczne, implanty okrągłe, z wysokim, średnim lub niskim profilem. Implanty anatomiczne są odpowiednie dla Pań, którym zależy na tym, aby ich piersi były jak najbardziej zbliżone wyglądem do naturalnych. Z kolei implanty okrągłe, doskonale prezentują się szczególnie przy głębokich dekoltach.

 

Dobór odpowiednich implantów jest bardzo ważny dla każdej z Pań. W tej kwestii warto zaufać swojemu chirurgowi. Pacjentkom  w naszej klinice, często ciężko podjąć decyzję, szczególnie w kwestii rozmiaru. Ich obawy wiążą się z tym, że biust może być „za duży” lub „za mały”. W takich sytuacjach przedstawiamy realne i bezpieczne możliwości. Implanty muszą być odpowiednio dobrane do proporcji ciała kobiety, do jej sylwetki, kształtu jej klatki piersiowej oraz wielkości i kształtu jej naturalnych piersi. Obecnie na rynku jest szeroki wybór implantów zarówno anatomicznych jak i okrągłych. Dopiero po wizycie konsultacyjnej, zebraniu odpowiednich pomiarów i poznaniu potrzeb mojej Pacjentki jesteśmy w stanie określić czy dobrym rozwiązaniem będą dla niej implanty okrągłe, mające za zadanie wypełnić i podnieść piersi, czy lepsze okażą się implanty anatomiczne.

Najważniejsze dla nas jest szczęście i zadowolenie naszych Pacjentek, które już po zabiegu wiedzą, że wspólnie podjęliśmy dobrą decyzję.

 

Okres gwarancji na implanty piersi uzależniony jest od ich producenta. Obecnie implanty wykonuje się z wysokiej jakości materiałów, które gwarantują ich bezpieczne użytkowanie przez wiele lat. Jest kilka firm zapewniających gwarancję dożywotnią na swój produkt, a w razie konieczności wymiany implantu, pokrywają jego cenę bez kosztów zabiegu. Faktem jest, że część Pacjentek po 10-15 latach sama zgłasza się na operację wymiany endoprotez, często nie z powodu ich uszkodzenia, a zmiany wyglądu ich ciała. Utrata wagi lub spadek jędrności skóry z wiekiem mogą przyczynić się do konieczności wymiany implantów, czasem z jednoczasowym zabiegiem podciągnięcia piersi ze względów  estetycznych. Mogą, ale nie muszą – jeżeli z piersiami nie dzieje się nic niepokojącego, jeśli w obrazie USG, mammografii gruczoł piersiowy jak i implanty wyglądają prawidłowo, nie ma konieczności ich wymiany.

 

Wiemy jak szczególnym wydarzeniem dla naszych Pacjentek jest zabieg powiększenia piersi. Często  marzą o tym, aby móc pozwolić sobie na zakup pięknej koronkowej bielizny podkreślającej ich nowe kształty. Jednak biustonosze z fiszbinami i koronkami muszą chwilkę poczekać zanim będzie można ich swobodnie użyć. Bezpośrednio po zabiegu, Pacjentka przez okres 4-6 tygodni  musi nosić specjalistyczny stanik pozabiegowy, przypominający biustonosz sportowy. Ma on za zadanie unieruchomienie i podtrzymanie piersi przez całą dobę. Pozwala on również zmniejszyć dolegliwości bólowe, a także zapobiega rozejściu się rany, a następnie blizny. Biustonosze z fiszbinami nie zapewniają bezpiecznego procesu rekonwalescencji, mogą powodować ucisk na ranę, a w późniejszym czasie podrażniać bliznę. Naszym Pacjentkom zalecamy noszenie biustonoszy z fiszbinami nie szybciej niż 2 miesiące po zabiegu.

Powiększenie piersi własną tkaną tłuszczową, czyli lipotransfer lub lipomodeling piersi, jest jedną z metod poprawienia wyglądu biustu. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Składa się on z dwóch etapów. Pierwszy z nich polega na pobraniu tkanki tłuszczowej od Pacjentki, czyli liposukcji. Następnie pobrany materiał poddaje się wirowaniu, podczas którego uzyskujemy oczyszczone komórki tłuszczowe.

Drugi etap polega na wszczepie komórek tłuszczowych w piersi. Jest to metoda dająca najbardziej naturalny efekt, jednak nie każda Pacjentka może z niej skorzystać. Zabieg jest dedykowany tym Pacjentkom, które posiadają nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicach takich jak brzuch, biodra, uda czy łydki. W trakcie jednego zabiegu, aby efekt końcowy był zadowalający, powinniśmy uzyskać od 250ml do 350ml komórek tłuszczowych na jedną pierś. Po wstrzyknięciu część komórek tłuszczowych obumiera, zaś te, które pozostały doskonale ujędrniają i wypełniają piersi. Aby zwiększyć przeżywalność komórek możemy podać je wraz z osoczem bogatopłytkowym pozyskanym z naszej krwi, które przyśpieszy procesy gojenia się po zabiegu.

Na to jak długo utrzyma się efekt zabiegu ma wpływ wiele czynników, jednym z nich jest sposób pobrania materiału do transferu. Sprzęt wykorzystany do pobrania i przygotowania tkanek, a także predyspozycje Pacjentki do utrzymania stałej  masy ciała. Jeśli Pacjentka przytyje, komórki tłuszczowe w piersiach również zwiększą swoją objętość. Z kolei w przypadku gdy schudnie, ilość komórek również ulegnie redukcji. Z tego powodu osoby lubiące na co dzień aktywność fizyczną, powinny rozważyć metodę powiększenia piersi z użyciem implantów.

Zabieg powiększenia piersi własną tkaną tłuszczową może być procedurą jednorazową, ze stosunkowo krótkim okresem rekonwalescencji, który może zwiększyć Twój biust o jeden rozmiar.

 

Korzystanie z sauny bezpośrednio po operacji powiększenia piersi jest oczywiście niemożliwe. Ostateczne zakończenie procesu gojenia po wszczepieniu implantów piersiowych następuje po trzech miesiącach. Jednak ze względów bezpieczeństwa z sesji w saunie zaleca się korzystać nie szybciej niż po 6 miesiącach. Ważne jest, aby sesje w saunie były nieco krótsze o kilka minut niż standardowe, aby nie doprowadzić do ewentualnych uszkodzeń implantu.

Naszym Pacjentkom po operacji powiększenia piersi zalecamy wstrzymać się z opalaniem przynajmniej do czasu zakończenia procesu gojenia, to jest przez okres około trzech miesięcy od operacji. Zawsze należy pamiętać o stosowaniu na blizny pooperacyjne kremów z filtrami przeciwsłonecznymi przez okres co najmniej roku po zabiegu.

Wakacje, urlop to idealny czas na wypoczynek na plaży czy przy basenie, drogie Pacjentki nie zapominajcie jednak o zabraniu dobrego kremu przeciwsłonecznego z wysokim filtrem. Korzystanie z solarium lub kąpieli słonecznych po powiększeniu piersi nie jest wskazane przez okres około 6 miesięcy. Mimo noszenia stroju kąpielowego należy pamiętać o fotoprotekcji, która może zapobiec powstaniu przebarwień w okolicy poddanej operacji. Filtr powinien być nie mniejszy niż 50SPF

01 calosc JPG