Powieki

Szybką i mało inwazyjną metodą, która nadaje młody i wypoczęty wygląd naszemu spojrzeniu jest właśnie plastyka powiek górnych.

“Piękno jest tym, co czujesz wewnątrz i co odbija się w twoich oczach” – powiedziała kiedyś Sophia Loren. Zgadzamy się z tym stwierdzeniem w 100%. Szybką i mało inwazyjną metodą, która nadaje młody i wypoczęty wygląd naszemu spojrzeniu jest właśnie plastyka powiek górnych. Zabieg ten wykonuje się często nie tylko z powodów estetycznych, ale także ze wskazań medycznych, gdyż w znaczny sposób poprawia on jakość widzenia i zwiększa komfort w codziennym życiu.

Plastyka powiek górnych inaczej nazywana blefaroplastyką polega na poprowadzeniu nacięcia w fałdzie powieki górnej, następnie wycięty zostaje nadmiar skóry wraz z fragmentem mięśni okrężnych oczu oraz usunięty nadmiar tkanki tłuszczowej. Po zakończeniu zabiegu ranę zszywa się bardzo cienką nitką, dzięki czemu powstała blizna jest praktycznie niewidoczna. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i trwa on od 60 minut, bezpośrednio po zabiegu Pacjent przez 45-60 minut pozostaje w klinice z zimnym okładem na oczy.

Oczy po zabiegu mogą być obrzęknięte, jednak stan ten ustępuje w przeciągu kilku dni. Szwy są usuwane po 5-7 dniach od dnia zabiegu, a po około 14 dniach Pacjent może powrócić w pełni do codziennych czynności.

 

Pacjenci, których dotyczy problem wiotkości skóry powiek dolnych najczęściej mówią: doktorze mam okropne wory pod oczami, wyglądam jakbym cały czas był niewyspany, doktorze czuję się staro przez zmarszczki, które są wokół moich oczu, co można z tym zrobić? Chcąc uzyskać efekt młodszego i świeżego wyglądu na kilka lat odpowiedź jest tylko jedna – plastyka powiek dolnych.

Zabieg wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym rzadziej w znieczuleniu miejscowym, uzależnione jest to od zakresu zabiegu. Zabieg trwa od 1,5 do 2 godzin. Cięcie prowadzi się poniżej brzegu rzęs, następnie oddziela się skórę i usuwa jej nadmiar. Często w trakcie  zabiegu konieczne jest także usunięcie tak zwanych worków tłuszczowych pod oczami poprzez nacięcie przegrody oczodołowej i usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Blizny są minimalne i praktycznie niewidoczne. Po zabiegu Pacjent pozostaje jedną dobę w klinice, a po 6-8 dniach pojawia się na wizycie kontrolnej. Powrót do codziennych czynności jest uzależnione od procesu gojenia się ran i następuje zwykle po 2-3 tygodniach od dnia zabiegu.

Powieki górne jak i dolne stanowią rodzaj bariery ochronnej naszych oczu. Każdego dnia nasze gałki oczne są narażone na bodźce płynące ze środowiska w którym żyjemy. Powieki chronią oczy przed urazami, regulują dopływ światła do oka, są również odpowiedzialne za rozprowadzanie cieczy łzowej, która jest substancją oczyszczającą, nawilżającą i zabezpieczającą rogówkę i spojówkę oka. Zaburzenie pracy powiek takie jak ich opadanie, w znaczny sposób pogarszają jakość widzenia i w negatywny sposób wpływają na funkcje, które pełnią.

Poprawnie wykonany zabieg plastyki powiek górnych, czy dolnych, jest bezpieczny dla naszych oczu.

Blefaroplastyka, czyli korekta powiek jest wtedy najbardziej skuteczną metodą przywracającą ich prawidłowy wygląd i funkcje, a przy okazji jest zabiegiem bezpiecznym i szybkim. Jak każdy zabieg chirurgiczny niesie za sobą możliwość wystąpienia powikłań. Może dojść do wystąpienia krwiaka, infekcji, zespołu suchego oka czy niedomykalności powiek, jednak jest to niezwykle rzadkie zjawisko. Ważne jest aby, zabieg został wykonany przez chirurga, który jest specjalistą w swym fachu.