Pomniejszanie piersi

Redukcja piersi jest zabiegiem , który zawsze odbywa się w znieczuleniu ogólnym i trwa od 2 do 4 godzin.

Redukcja piersi jest zabiegiem, który zawsze odbywa się w znieczuleniu ogólnym i trwa od 2 do 4 godzin. Każda z Pań, która rozważa poddanie się tej procedurze pragnie uwolnić się obfitego biustu, który na co dzień jest ogromnym ciężarem zarówno pod względem psychicznym jak i fizycznym. Mamy na myśli takie dolegliwości jak: bóle kręgosłupa czy odparzenia i zakażenia grzybicze skóry pod biustem.

Redukcja, czyli zmniejszenie piersi jest procedurą chirurgiczną, podczas której, po uprzednim zaplanowaniu, wykonuje się kilka cięć na skórze piersi, których celem jest wycięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej, skóry i gruczołu. Wykonujemy cięcie wokół otoczki sutkowej, które umożliwia jej przeniesienie na właściwą wysokość, następnie cięcie pionowe od otoczki sutkowej prowadzi się prostopadle do fałdu piersiowego oraz poziome cięcie zlokalizowane pod fałdami piersiowymi. 

Jest kilka technik umożliwiających wykonanie zabiegu, a dobór odpowiedniej uwarunkowany jest wyglądem biustu Pacjentki.

Zdarzają się Pacjentki, u których niewielkie zmniejszenie piersi można wykonać przy pomocy samej liposukcji, czyli odessania nadmiaru tkanki tłuszczowej z piersi. Metoda ta jest jednak skuteczna tylko w przypadkach, gdy gruczoł piersiowy Pacjentki nie jest patologicznie przerośnięty, a skóra nie jest zwiotczała.

 

Zmniejszenie biustu jest skomplikowanym zabiegiem, wymagającym od lekarza dużej wyobraźni i pewności w działaniu. Jak po każdym zabiegu chirurgicznym, tak i w tym przypadku pozostają blizny. Cięcia, które wykonuje się najczęściej, to cięcie w kształcie odwróconej litery T czyli wokół sutka, pionowo w dół następnie w fałdzie podpiersiowym. Kolejnym jest cięcie w kształcie klucza, prowadzone wokół otoczki brodawki i dalej pionowo w dół do bruzdy pod piersią.

Pacjentka w chwili podjęcia decyzji o wykonaniu zabiegu jak i poznaniu jego zakresu powinna być zdecydowana i świadoma tego, że plastyka zmniejszająca piersi pozostawi widoczne blizny, jednak znacznie poprawi jakość jej życia. Mniejsze piersi nie będą już utrudniały  aktywności fizycznej, nie będą już głównym obiektem zainteresowania podczas ważnych spotkań, nie będą już powodem bólu kręgosłupa ani kompleksów. 

Wiele kobiet jest obecnie niezadowolonych z wyglądu swojego ciała, jednak najczęściej Panie narzekają na swój biust. Wbrew pozorom nie tylko jego brak może powodować kompleksy, ale coraz więcej Pacjentek mówi o ciemnych stronach posiadania zbyt obfitego biustu tym samym decydując się na zabieg jego redukcji.

Kompleksy związane z dużym biustem są jednym z bardzo częstych argumentów które słyszymy. Kolejnym z nich są bóle kręgosłupa i trudności w uprawianiu ulubionego sportu oraz duża wiotkość piersi, która zdarza się po urodzeniu dziecka lub znacznej utracie masy ciała. We wszystkich tych przypadkach wskazane jest wykonanie zabiegu zmniejszenia piersi, pamiętajcie jednak Drogie Panie, że ma to być wasza w pełni świadoma decyzja nie wynikająca z presji męża, partnera czy innych bliskich osób. To Wy macie czuć się dobrze w swoim ciele i to Wy w takiej chwili jesteście najważniejsze.

 

Zabieg zmniejszenia piersi wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, dlatego Pacjentka po zabiegu pozostaje w klinice od 1 do 2 dób w zależności od dokładnego zakresu zabiegu. Następnie zostaje wypisana do domu. Specjalistyczny opatrunek uciskowy należy nosić do czasu pierwszej kontroli, która zazwyczaj wypada na 7-8 dzień od dnia operacji, a biustonosz pooperacyjny przez okres 4-6 tygodni. W niektórych przypadkach Pacjentka ma założone dreny, które ewakuują płyn z gojącej się rany do specjalnych zbiorników, które należy wymieniać według zaleceń lekarza.

Przyjmowanie leków przeciwbólowych po opuszczeniu kliniki znacznie ułatwi przejście rekonwalescencji pozabiegowej, jednak należy pamiętać, aby nie robić tego na pusty żołądek. Rekonwalescencja jest kwestią bardzo indywidualną, jednak ważne jest to, aby przez 2-3 miesiące od zabiegu ograniczyć wysiłek fizyczny, dźwiganie przedmiotów, fitness, siłownię czy basen, Powrót dobrego samopoczucia i ogólnego, dobrego stanu zdrowia oznacza, że wszystkie tkanki wewnątrz się wygoiły.

W pierwszych 2 tygodniach od zabiegu warto też zapewnić sobie pomoc w wykonywaniu podstawowych czynności domowych czy przy opiece nad dziećmi.

Przez okres około 4 tygodni od zabiegu należy unikać kąpieli słonecznych, a następnie okolicę poddaną zabiegowi zabezpieczać kremem z filtrem 50SPF. Ważne jest, aby przez  miesiąc od zabiegu nie prowadzić auta i nie zapinać pasów bezpieczeństwa, za to podróż samolotem może obyć się już po 10-14 dniach od zabiegu.

Do każdej Pacjentki podchodzimy indywidualnie, dlatego poszczególne zalecenia u każdej z Was mogą się nieco różnić. Rozsądek i stosowanie się do zaleceń pozabiegowych pozwolą  Paniom na spokojny powrót do pełni sił.

Zabieg redukcji piersi jest zabiegiem bezpiecznym, trwającym od 2-4 godzin. Jednak jak każdy zabieg chirurgiczny, niesie za sobą ryzyko powikłań. W trakcie zabiegu nad Pacjentem czuwa wykwalifikowany zespół medyczny. Oprócz chirurga,  nad pacjentem czuwa anestezjolog, który odpowiedzialny jest za to, aby w trakcie zabiegu dobrać odpowiednią dawkę leków, które nie tylko uśpią Pacjenta i przeniosą go w krainę Morfeusza, ale także ułatwią pracę chirurgowi. Kolejną osobą czuwającą nad Twoim bezpieczeństwem jest prawa ręka anestezjologa czyli pielęgniarka anestezjologiczna, odpowiedzialna za podanie leków i monitorowanie parametrów życiowych w trakcie zabiegu. Jednak to  chirurg odpowiada za wymodelowanie piersi  cięciem i szyciem w taki sposób, aby wszystko było bezpieczne i estetyczne. W trakcie zabiegu pomagają niezastąpione pielęgniarki operacyjne, które często bez słów wiedzą jakie narzędzie czy sprzęt będzie właśnie potrzebny.

Do powikłań, które mogą wystąpić wskutek operacji, należą między innymi widoczne blizny np. wokół brodawki czy w fałdzie podpiersiowym, następnie powikłania ze strony brodawki i otoczki takie jak jej martwica lub zmiana ich koloru, martwica tłuszczowa w obrębie rany czy krwiak. Obrzęk, zasinienie i brak czucia są czymś normalnym w procesie rekonwalescencji i stopniowo ustępują. Delikatna asymetria jest również czymś zupełnie naturalnym. Ważne jest także przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych, które wpływają na prawidłowy przebieg rekonwalescencji.

Panie, których piersi straciły swą jędrność i sprężystość, często wskutek dużej utraty masy ciała lub karmienia piersią, a zależ im na uzyskaniu pięknych, większych piersi, mogą poddać się zabiegowi jednoczasowego podciągnięcia piersi z powiększeniem biustu implantami. Podciągnięcie piersi łączy się z wszczepem implantu piersiowego pod gruczoł lub mięsień piersiowy, w celu podniesienia piersi i nadania im pełniejszego kształtu.

Po zabiegu Pacjentka zostaje w klinice przez 2 doby pod obserwacją medyczną i po tygodniu pojawia się na obowiązkowej wizycie kontrolnej.