Plastyka uszu

Uszy to nie tylko narząd słuchu. Ich wielkość i kształt mogą w istotny sposób wpływać na to jak postrzegamy samych siebie oraz na to jak postrzegają nas inni. 

Uszy to nie tylko narząd słuchu. Ich wielkość i kształt mogą w istotny sposób wpływać na to jak postrzegamy samych siebie oraz na to jak postrzegają nas inni. Odstające uszy mogą być cechą charakterystyczną, gorzej jednak, gdy stają się obiektem żartów i krytyki. W takich sytuacjach można zgłosić się po pomoc właśnie do chirurga. Zabiegowi plastyki odstających uszu mogą poddać się zarówno dzieci jak i dorośli. W przypadku dzieci ważne jest, aby zabieg nie został wykonany zbyt wcześnie, ponieważ mogłoby to spowodować zahamowanie wzrostu i rozwoju małżowiny usznej. Bezpieczny wiek w przypadku dzieci jest to 7-8 lat, jednak w mojej codziennej praktyce najczęściej zabiegom poddawane są dzieci około 12 roku życia. Zadowolony Pacjent to świadomy Pacjent. Ważne, aby chęć zmiany wynikała z potrzeby osoby, która ma zostać poddana zabiegowi, a nie była tylko decyzją rodziców dziecka, czy naciskiem ze strony bliskich osób. Jeśli Twoje uszy są w znaczny sposób odstające, jeśli krępuje Cię noszenie krótkich fryzur i spinanie włosów w taki sposób, aby uszy były odsłonięte. Jeśli płatki uszu są nienaturalnie odchylone to zabieg o którym mówię jest właśnie dla Ciebie. Zapraszamy na konsultację.

 

 

Korekta odstających małżowin usznych pozwala w szybki sposób pozbyć się kompleksu i podnieść samoocenę dzieci jak i dorosłych. Zabieg trwa około godziny do półtorej i wykonuje się go głównie w znieczuleniu miejscowym. W trakcie zabiegu  przecina się skórę na tylnej powierzchni małżowiny usznej, następnie odsłaniamy chrząstkę, aby dobrze je wymodelować i  zakładamy szwy stabilizujące jej kształt. Na koniec zszywa się skórę i zakłada opatrunek. Bezpośrednio po zabiegu Pacjent opuszcza klinikę. Następnie po 5–7 dniach od zabiegu odbywa się obowiązkowa wizyta kontrolna, na której opatrunek zostaje zdjęty i zastępuje go opaska uciskowa, którą Pacjent musi nosić przez całą dobę przez 3 tygodnie. Przez kolejnych kilka tygodni od zabiegu musi chronić uszy przed urazami, a opaskę uciskową zakładać już tylko na noc. Wiemy, że często Pacjenci odwlekają miesiącami podjęcie decyzji o samym zabiegu ze względu na strach przed bólem. Możemy Was uspokoić – sam zabieg jest całkowicie bezbolesny, jednak przez kilka dni od zabiegu Pacjent może odczuwać delikatny ból, swędzenie i może pojawić się obrzęk operowanej okolicy. Z czasem wspomniane objawy całkowicie ustępują a efekt zrekompensuje wszystko.

Zabieg został zakończony, stres i emocje z nim związane powoli opadają.

Teraz Drogi Pacjencie pora na wdrożenie w życie zaleceń pozabiegowych. Stanowią one bardzo istotny element wpływając na efekt końcowy, ponieważ mogą uchronić Cię przed ewentualnymi powikłaniami. Po opuszczeniu kliniki udajesz się do domu w opatrunku uciskowym. W przeciągu kilku godzin ustępuje znieczulenie operowanej okolicy, przez co może być konieczne zażycie leków przeciwbólowych, w celu zniwelowania dyskomfortu po operacji.

Po około 5 -7 dniach musisz stawić się na obowiązkowej wizycie kontrolnej, na której opatrunek zamienimy Ci na opaskę uciskową. Dopiero po tym czasie Pacjent może umyć głowę. To bardzo ważne, aby opaskę nosić 24 godziny  na dobę przez okres 3 tygodni, a następnie przez około 6 do 8 tygodni tylko na noc. Pozwoli to na pełne i prawidłowe wygojenie się ran. Ważną informacją dla osób uprawiających na co dzień wszelkiego rodzaju aktywność fizyczną, jest to, że po zabiegu będzie konieczne powstrzymanie się  między innymi od siłowni, aerobiku, pływania, jazdy na rolkach czy gier zespołowych przez okres 6 tygodni, ponieważ intensywny wysiłek czy uraz sportowy operowanej okolicy może spowodować powrót małżowiny usznej do pozycji przed zabiegiem, krwiak czy naderwanie uszu.  W przypadku dzieci, na czas zajęć sportowych uszy powinny być zabezpieczane specjalną opaską ochronną nawet do 6 miesięcy.

 

Chirurgiczna korekta odstających małżowin uszu jest bardzo skuteczna, a jej efekty są trwałe. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej techniki operacyjnej chirurg jest w stanie nadać chrząstce kształt, który poprawi ułożenie małżowiny usznej i zniweluje jego nadmierne odstawanie. Im mniej odstające małżowiny uszne przed zabiegiem, tym większa gwarancja na trwałość efektu. Chrząstka małżowin usznych może powrócić do stanu pierwotnego sprzed zabiegu, a wpływ na to ma kilka czynników. Pierwszym z nich może być zakażenie. Kolejnym uraz, silne uderzenie operowanej okolicy, a także tak zwana pamięć chrząstki, która sprawia, że uszy po pewnym czasie mogą odskoczyć. Dzieje się tak w sytuacjach, gdy chrząstka ucha jest bardzo sztywna i odstająca. Całe szczęście do takich sytuacji dochodzi bardzo rzadko, dzięki czemu Pacjenci nie muszą przechodzić powtórnego zabiegu, a efekt wpływa na poprawę jakości ich życia na długie lata.

Uszy mogą mieć różną wielkość i kształt, ich wygląd jest cechą charakterystyczną każdego człowieka. Małżowiny uszne normalnej wielkości i kształtu są tymi najbardziej pożądanymi w kanonach piękna. Jednak  mogą one stanowić również źródło kompleksów. Uszy nienaturalnie odstające od skóry głowy, uszy o budowie kalafiorowatej często występujące u osób uprawiających sporty walki, duże, rozciągnięte lub przerwane płatki uszu, czy nienaturalne wypustki na obrąbku ucha są defektami, których możemy pozbyć się przy pomocy właśnie zabiegu chirurgicznego. Chrząstki ucha można wymodelować w taki sposób, aby pasowały do twarzy i nie odstawały, w przypadku keloidów można je częściowo usunąć, a zbyt duże płatki ucha poddać zmniejszeniu i plastyce,aby wyglądały naturalnie.