Liposukcja

Liposukcja jest zabiegiem polegającym na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej z różnych partii ciała Pacjenta.

Liposukcja jest zabiegiem polegającym na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej z różnych partii ciała Pacjenta. Okolice, które można poddać zabiegowi to brzuch, talia, biodra, uda, łydki, ramiona, twarz – szczególnie podbródek. W przypadku kobiet są to najczęściej brzuch, talia, biodra i ramiona, natomiast u panów odessaniu poddaje się głównie brzuch i tzw. boczki.

Sam zabieg ma zawsze na celu pozbycie się niechcianego tłuszczu z organizmu i wymodelowanie sylwetki, a obecny rynek daje nam wiele możliwości co do techniki wykonania zabiegu. Pamiętajmy jednak, że liposukcja nie jestem metodą na odchudzanie, dlatego nie każda osoba może zostać poddana zabiegowi. Z wielu dostępnych na rynku metod liposukcji najczęściej wykonujemy liposukcję wodną WAL, liposukcję ultradźwiękową Vaser Lipo, liposukcję z falami radiowymi RAL  oraz wibracyjną PAL. 

Liposukcja polega na wykonaniu maleńkich nacięć na skórze Pacjenta, przez które wprowadza się kaniulę. Podaje się przez nią roztwór zawierający znieczulenie. Płyn ten stopniowo wypełnia przestrzeń międzykomórkową i rozluźnia jej strukturę. Po odczekaniu odpowiedniego czasu przez te same miejsca wprowadza się kaniulę, za pomocą której odsysa się komórki tłuszczowe.

W przypadku metody liposukcji wibracyjnej PAL sprzęt wytwarza drgania ułatwiające rozbicie tkanki tłuszczowej i  odessanie jej z organizmu.

Bardziej zaawansowaną metodą liposukcji jest tzn. liposukcja wodna z języka ang. WAL czyli water-jet assisted liposuction. Lubimy ją szczególnie dlatego, że okres rekonwalescencji naszych Pacjentów jest znacznie krótszy, niż przy tradycyjnej liposukcji. Sam zabieg polega na wypłukiwaniu tkanki tłuszczowej specjalnym roztworem, który jest wprowadzany do organizmu za pomocą kaniuli. Warto podkreślić, że proces ten nie niszczy przy tym naczyń krwionośnych lub nerwów, które są delikatnie przemieszczane wraz ze strumieniem roztworu i w ten sposób nie doznają uszkodzeń mechanicznych. Po wykonaniu zabiegu płyn jest odessany wraz z komórkami tłuszczowymi. Tłuszcz pozyskany podczas tej techniki może być wykorzystany także do przeszczepu w piersi lub w pośladki. W takiej sytuacji łączymy dwa zabiegi w jednym, a dzięki temu Pacjent pozbywa się tłuszczu z miejsc, w których jest on zbędny, a przy okazji poprawia wygląd innych części ciała.

Kolejną metodą, z której korzystamy, jest liposukcja ultradźwiękowa Vaser Lipo wykorzystująca ultradźwięki do rozbijania komórek tłuszczowych. Po wykonaniu zabiegu płyn jest odessany wraz z komórkami tłuszczowymi. Tak pozyskany tłuszcz może być wykorzystany, podobnie jak w metodzie liposukcji wodnej WAL, także do przeszczepu w piersi lub pośladki.

Z kolei liposukcja Body Tite, czyli liposukcja z falami radiowymi jest przeprowadzana w taki sposób, że przez małe nacięcie wprowadzamy aplikator, który emitując prąd RF grzeje tłuszcz oraz tkankę podskórną. Temperatura jest cały czas kontrolowana i nie ma ryzyka oparzeń. Upłynniony tłuszcz zostaje odessany, w tym samym czasie przepływ prądu powoduje zamknięcie naczyń krwionośnych. Zabieg może być wykonany na prawie każdym obszarze ciała włącznie z twarzą i podbródkiem. Dobór metody liposukcji i rodzaj znieczulenia zależy od dokładnego zakresu zabiegu,  a podczas konsultacji z Pacjentem rozmawiamy o tym co będzie dla niego najlepsze.  Po zabiegu w znieczuleniu ogólnym Pacjent pozostaje na jedną dobę w klinice, natomiast po zabiegu w znieczuleniu miejscowym, jeszcze tego samego dnia wraca do domu.

Liposukcja jest doskonałym sposobem na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej z takich miejsc jak brzuch, talia, biodra, pośladki, bryczesy, ramiona, uda, łydki czy podbródek. Nie zapominajmy jednak o tym, że nie jest to metoda na odchudzanie, a aby jej efekty cieszyły przez długi czas, warto zadbać o zdrowy styl życia czyli wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe oraz aktywność fizyczną. W przypadku osób otyłych zalecane jest przede wszystkim uzyskanie prawidłowej normy BMI, dopiero wtedy możemy przeprowadzić zabieg.

W trakcie liposukcji pozbywamy się częściowo komórek tłuszczowych, jednak aby efekty były trwałe, konieczne jest wprowadzenie odpowiednich nawyków żywieniowych. Warto skonsultować swój jadłospis z wykwalifikowanym dietetykiem.

Wprowadzanie chwilowej diety na własną rękę często nie daje pożądanych efektów i prowadzi do frustracji, a kilogramy tkanki tłuszczowej wracają jak bumerang. Dobrym pomysłem jest wprowadzanie aktywności fizycznej do swojego planu dnia, nie muszą to być godziny spędzone na siłowni, na początek wystarczy nawet 30 min dziennie szybkiego spaceru lub jazdy na rowerze. Liposukcja pięknie modeluje sylwetkę, jednak trzeba pamiętać o tym, aby zadbać o wszystkie sfery swojego zdrowia.

Okres rekonwalescencji w przypadku liposukcji jest w dużej mierze uzależniony od obszaru, który zostanie poddany odessaniu. Krótszy będzie on przy liposukcji podbródka, natomiast dłuższy przy liposukcji brzucha czy ud. Obrzęki i powierzchowne krwiaki ustępują zazwyczaj po około 2-3 tygodniach od zabiegu. Na powrót do codziennych czynności ma wpływ również metoda jaką zostanie wykonany zabieg. Przy liposukcji WAL czy Wazer Lipo okres rekonwalescencji i uczucie dyskomfortu znikają szybciej niż np. przy liposukcji wibracyjnej. Powrót do aktywności fizycznej jest wskazany, w celu podtrzymania efektów zabiegu, jednak z treningami należy wstrzymać się na okres minimum 4 tygodni od zabiegu, aby wszystkie tkanki miały czas na pełne wygojenie. Abstynencja od siłowni i innych sportów ograniczy ryzyko powstania powikłań.

W przypadku liposukcji, która odbyła się w znieczuleniu ogólnym Pacjent pozostaje w klinice na jedną dobę, pod opieką medyczną. Zostaje on ubrany w specjalne kompresyjne ubranie pozabiegowe, które wspomaga gojenie się i powstawanie krwiaków, obrzęków. Modeluje także nową sylwetkę. O okresie w jakim musi być ono noszone decyduje chirurg, zazwyczaj jest to około 4-6 tygodni od dnia zabiegu. Należy unikać przegrzewania okolic poddanych zabiegowi, a po około 10-14 dniach od zabiegu można wykonać serię masaży limfatycznych. Zależy nam na tym, aby Pacjent po zabiegu jak najszybciej wrócił do pełnej sprawności, a masaże przyśpieszą ustąpienie obrzęku, pobudzą krążenie dzięki czemu proces gojenia będzie postępował szybciej.

Pacjent w pierwszym tygodniu po zabiegu powinien dużo wypoczywać, ale jednocześnie podejmować codzienne czynności. Mogą się pojawić obrzęk i zawroty głowy, dlatego należy zachować ostrożność, szczególnie w pierwszych dniach od zabiegu. Dobrze jest, aby w pierwszym tygodniu od zabiegu stosować dietę lekkostrawną, spożywać dużą ilość wody i zalecone leki przyjmować razem z posiłkami, nigdy na pusty żołądek. Powrót do sportu jest możliwy nie wcześniej niż 4 tygodnie po zabiegu. Zalecenia względem każdej osoby mogą się nieco różne, dlatego ważna jest komunikacja między Pacjentem i lekarzem.

pelikany calosc JPG
02 liposukcja brzuch, talia biodra2 JPG